Generální zkouška

V úterý vyrazili čtvrťáci a páťáci na generální zkoušku koncertu Pražského jara. Sešli se ráno na nádraží v Říčanech a vyrazili směr hlavní město. Ve vlaku prokázali svým chováním, že seriál Etiketa, který si pouštíme na Assembly, dopadá na úrodnou půdu. „Máte, zde místo, prosím.“ a „Můžeme si k vám přisednout.“ Ano, mohli jsme být na naše žáky pyšní.

Cestou do Obecního domu jsme si připomněli historii festivalu. Schválně se zeptejte dětí: Kdy se uskutečnil festival poprvé? Za kterého prezidenta? Jakým koncertem pravidelně začíná? Od kdy tomu tak je? Znáte ještě jiné festivaly? Setkali jste se s termínem Pražské jaro ještě v jiné souvislosti. Na dané otázky by mohly děti znát odpovědi…

Vlastní generálka ve Smetanově síni Obecního domu byla specifická tím, že umělci ještě nebyli ve slavnostním a navíc po každé skladbě některé části na pokyn pana dirigenta procvičovali. Po koncertě jsme měli možnost se zúčastnili zajímavé besedy s americkým dirigentem Jonathanem Heywardem, českým houslistou Janem Mráčkem a hornistou Radkem Baborákem. Děti měly mnoho zajímavých dotazů a umělci s trpělivostí odpovídali.

Cestou z koncertu jsme si zašli ještě do fresh baru na zmrzlinu či džus. Rozhodně nás to v parném počasí osvěžilo. Cesta vlakem a pak autobusem nám utekla a teplý déšť, který nás svlažil cestou z návsi, všechny příjemně osvěžil. Na konec dne jsme si ještě ve třídě zrekapitulovali, co jsme se dnes dozvěděli.