DISCOUNT aneb počítáme s letákem

A nechceme slevu zadarmo. Pan učitel Standa přišel tento týden v úterý do třídy s letáky z nejmenovaného supermarketu. Nejprve se ale žáků zeptal, proč si myslí, že je má. Že by počítání procent? Potravní pyramida? Desetinná čísla? Kdepak. Bude se počítat a počítat. Nejprve ale proběhla diskuze nad baťovskými cenami a klamáním zákazníků. Postřehy našich nejstarších na základce pro mě byly úžasné. Třes se, lživý obchodníku, budoucnost ti nepopřeje. Naši žáci totiž umí kriticky myslet a nenechají si jen tak něco namluvit a navíc znají Tvé triky.
Nicméně i oni nakupovat budou, a tak se na to ve škole připravovali alespoň matematicky při plnění slovních úloh, jejichž zadání si ale museli dohled právě v letáku, který jim pan učitel na začátku hodiny dal. Kolik bude stát nákup a budeme na něj mít? A kolik nám mají vrátit? A jak je to s cenou dle hmotnosti? Je libo přepravka nealkoholického nápoje? A víme kolik kusů obsahuje jedna přepravka? Ve skupinách (rozdělení do skupin bylo také matematickým kvízem a Vašek poznamenal: „My se vlastně učíme i tím rozdělením do skupinek. To je dobrý.“) počítali žáci velmi zajímavé slovní úlohy. Bylo znát, že téma je skutečně zaujalo, byli motivováni a že mnozí z nich chodí nakupovat a mají přehled o cenách potravin a dosahují tedy také určité úrovně finanční gramotnosti. Ta byla tímto projektem navíc velmi vhodně podpořena. Takže dost řečí a jde se nakupovat. Pozor na slevy :-). (jl)
Je libo na ukázku slovní úlohu?

1. Bude nám na nákup pěti bílých opočenských jogurtů a tří plechovek tuňáka Franz Josef stačit dvousetkorunová bankovka? Kolik Kč nám případně bude scházet nebo nám naopak vrátí?1. Bude nám na nákup pěti bílých opočenských jogurtů a tří plechovek tuňáka Franz Josef stačit dvousetkorunová bankovka? Kolik Kč nám případně bude scházet nebo nám naopak vrátí?

2. Kolik zákazník zaplatí za přepravku nealkoholických piv Birell, jestliže záloha za jednu láhev je 3 Kč a záloha za přepravku je 100 Kč?

3. Kolik zákazník ušetří za akční nákup šesti pramenitých vod Rajec oproti původní ceně za stejný počet kusů?

4. Kolik Kč zaplatíme za 500 g pekanových ořechů, dvou kilogramů jablek a jednoho kilogramu bílých hroznů?

5. Kolik bychom zaplatili za snídani pro pět osob, z nichž bychom pro každého přichystali jeden sýrový croissant, dvě malé světlé bagety a jeden bílý jogurt a k pití pro všechny 3 litry džusu Cappy?

6. Zaplatíme více za 2 litry Caprio nápoje nebo 2 litry džusu Hello? Jaký bude rozdíl v ceně?

7. Maminka vás poslala se seznamem na nákup. Na seznamu jsou uvedeny – bonbóny, víno, sušenky(a), 100g sýra, 100 g šunky a čaj. Zkuste nakoupit co nejlevněji. Kolik jste za nákup zaplatili?

8. O kolik je dražší 1 kg České šunky než 1 kg debrecínské pečeně?

9. Odhadněte a poté přesně spočítejte, kolik balení kávových kapslí Dolce Gusto můžete koupit za 1 000 Kč. Kolik balení můžeme koupit a kolik Kč nám z tisícikoruny zbyde?

10. Kolik Kč bychom zaplatili za:  1 ks 10 kusů 100 kusůEmco ovesné vločky Paštika Májka Zakysaná smetana Sýr Romadůr Polomáčené sušenky Sardinky Tatranky
11. Odhadni nebo zpaměti vypočítej, co bude levnější?a) 2 mléka nebo 8 tatranek?b) 6 paštik Májka nebo dvoje Zlaté sušenky?c) 1 toustový chléb nebo 15 světlých bagetek?d) 2 kg rajčat nebo 2 kg paprik? e) 250 g borůvek nebo 10 kg cibule?
Otázky:K čemu vůbec akční letáky slouží?Jak je možné, že nemáme haléře a přesto jsou v obchodech uváděny ceny s desetinnými čísly?Jakým způsobem se platí součet položek, když je na účte částka s haléři? Jak se liší způsob placení kartou a hotovostí?Na co si dát pozor u akčních cen?Na co si dát pozor při nákupu zboží, které se váží (ovoce, zelenina, uzeniny, sýry)