Food festival pohledem našeho nejmilejšího z Františků!

Čtvrtek minulého týdne, kdy měl svátek sv.František, se nesl opět v duchu již tradičního Food festivalu, který se v naší škole konal již počtvrté. Je neuvěřitelné, jak to letí.

Co je ale neuvěřitelné, je fakt, že se to zase neuvěřitelně povedlo, celému dni a hlavně odpoledni vládla skvělá pozitivní atmosféra orámovaná nádherným počasím plným nabíjejícího sluníčka.

Ale hezky od začátku.

Po přivítání jsme ihned šli do divadla, kde jsme se setkali s MUDr. Kateřinou Cajthamlovou, která se během hodinové interaktivní přednášky snažila dětem vštípit jednu velmi zásadní informaci. Svým osobitým a mnoha příklady proloženým projevem se snažila dětem říci, že v žádném případě nesmí podléhat módnímu diktátu hubených až vyzáblých modelek, držet jakékoliv diety, kromě těch, které předepíše doktor, a nenechat si od lidí z okolí vnutit to, že jsou obézní nebo snad dokonce tlustí. Jedinou osobou, která obezitu může na základě mnoha příznaků posoudit, je právě zase lékař. Pokud dítě upadne jednou do anorexie nebo bulimie, už si po celý život musí na tento problém, vlastně nemoc, dávat pozor, a za to žádné řeči „kamarádů“ nestojí.

Následující dopolední program se nesl ve znamení výrobů smoothies, fresh nápojů, pomazánek a nebo poznávání koření a oříšků podle tmatu či vůně. Protože to děti bavilo, tak to samozřejmě uteklo velmi rychle a den se pomalu přehoupl do druhé poloviny.

Jedna část dětí připravovala další dobroty, druhá vyrazila na nordic walking a třetí trénovala irský fotbal. My dospěláci jsme se naplno pustili do přípravy samotného odpoledního festivalu.

První nedočkaví rodiče dorazil „na plac“ už v jedu hodinu, ale protože připraveným štěstí přejem, mohli být svědky toho, jak se kolem druhé jako mávnutím proutku zcela uklidnil vítr a nastalo prakticky dokonalé odpoledne ozářené zlatým sluncem.

Samotný začátek festivalu tak byl vlastně jen dalším z chodů tohoto švédského stolu servírovaného na školním dvorku. Uvítali jsme a postupně představili všechny „stánkaře“ od samotných dětí, přes rodiče až po zúčastněné firmy. Během odpoledne mohli všichni návštěvníci ochnutnat rozličné dobroty z profi i domácí výroby, vše zabít vynikajícím čerstvým freshem a nebo kokosovou vodou a  zájemci si ještě k tomu mohli zahrát irský fotbal a nebo zasoutěžit o hodnotné ceny darované právě zástupci firem.

Celý den byl jednou velkou párty na téma zdravý životní styl a jestli si to děti užily tak, jako my dospělí, budou na to dlouho vzpomínat a z informací během tohoto dne získaných opět dlouho čerpat.

Food festivalu tedy čtyřikrát hurá a těšíme se na páté kolo!

Vás František