MIMOZEMŠŤANI POSLOUCHAJÍ DVOŘÁKA

Když americký astronaut Neil Armstrong sestoupil 20. července roku 1969 z lunárního modulu Eagle na povrch Měsíce a ohlásil onu slavnou větu o malém krůčku pro člověka a velkém skoku pro lidstvo, pustil si z kazety na propašovaném magnetofonu do skafandru Novosvětskou symfonii. V tu chvíli stál Antonín Dvořák na Měsíci s ním. Byl prvním skladatelem, jehož muzika se hrála na jiném vesmírném tělese než je planeta Země. Sedmdesát sedm let předtím, v roce, kdy se vzpomínalo 400. výročí přistání Kryštofa Kolumba v Americe, dorazil k Novému světu muž, který ze všeho nejvíc připomínal venkovského strejdu. Měl buřinku naraženou do očí, v jedné ruce nesl bibli, ve druhé klec s drozdem Pepíkem. Jmenoval se Antonín Dvořák a do Ameriky přijel, aby jako ředitel Národní konzervatoře v New Yorku, vychoval první hudební autory Nového světa. 
Ano, toto všechno a ještě mnohem víc se mohli dozvědět naši čtvrťáci v rámci projektu, který zapadal do jejich celotýdenního tematického plánu VESMÍR. Všechno ale začalo hledáním obrázku, který se dětem líbil, který je zaujme. V kosmické třídě bylo připraveno pět inspirativních maleb. Nikdo v tu chvíli ale netušil, že obrázky budou souviset s hudebním skladatelem Antonínem Dvořákem. Proč jsme si vybrali právě tento obrázek? Čím nás inspiroval? Co se nám na něm líbí? Co se nám naopak nelíbí? Pod dojmem poslechu Larga z Novosvětské a četby inspirativního textu nacházely děti melodie v běžném životě, v tichu. A že jich tam je. Zkuste se se také někdy zaposlouchat do ticha.
Různé úlohy ze všech oblastí, které se děti učí, pak vedly svým rozluštěním ke společnému složení textů. Vyhledaná klíčová slova v těchto textech pak vedla k podstatným informacím o panu Dvořákovi. Naštěstí všichni úkoly splnili, a tak mohly proběhnout jednotlivé prezentace nad výsledky jejich bádání. Prezentace propojené s oněmi původními obrázky byly velmi zajímavé. Dozvěděli jsme se toho opravdu hodně a podmalba konkrétními Dvořákovými skladbami umocňovala zážitek z hlubšího poznávání tohoto skladatele. A tak Humoreska a árie z Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém nás dovedly bez nadsázky až k Novosvětské na Měsíci s Neil Armstrongem. Obrazem i poslechem i zamyšlením nad tím, kdo si bude moci ve vesmíru v daleké budoucnosti tento hudební skvost vyslechnout, byla zakončena dnešní vesmírná cesta ke hvězdám i ke hvězdě Dvořákově. Po skončení tohoto projektu jsem měl pocit, že jsem absolvoval úžasnou relaxaci, při které se udělalo mnoho práce a navíc to vůbec nebolelo, ba naopak – bylo to velmi příjemné. Děkuju paní učitelce za hezký projekt.