OG GIRLS NA KRAJSKÉM FINÁLE

Poslední lednové úterý se náš dívčí tým OG Girls, česky „Baby z Babic“ vydává na krajské kolo florbalového turnaje, který se koná v sokolovně na Královských Vinohradech, a to v brzkou ranní hodinu již od 8:00, takže účastnice musí hned v pondělí nařídit své budíky dříve než obvykle. V 7:00 se scházíme před budovou OG, skáčeme se do Žabky a v 7:15 nabíráme směr Praha – Vinohrady. Cestou si zpříjemňujeme hudbou skupiny ABBA a ladíme taktické pokyny. Před Prahou u Průhonic se dálnice D1 tradičně ucpává a obáváme se, aby turnaj nezačal bez nás. Naštěstí se kolona brzy rozjíždí, takže do Riegrových sadů přijíždíme pouze s desetiminutovým zpožděním. Pořadatelé nakonec zahajují turnaj až v 8:30 a my tak máme dostatek času na předzápasovou přípravu včetně protáhnutí, rozboru soupeřů a elektronické tužky.
V 9:00 naskakujeme k prvnímu zápasu proti Kosicím. Od začátku nás soupeřky v oranžovo-černých dresech tlačí do defenzivy a jen díky naší gólmance Róze, která předvádí několik bravurních zákroků, neinkasujeme hned v prvních minutách. Náš tým má naordinovanou jasnou taktiku – ubránit nejlepší hráčky protivnic a spoléhat na rychlé protiútoky naší sniperky Klárky. Ta skutečně po chvíli střelou ze střední vzdálenosti nedává brankářce soupeřek šanci a otevírá skóre zápasu! 1:0 pro Baby. Teď záleží jenom na tom, jak dlouho dokážeme odolávat ofenzivnímu tlaku týmu z Kosic. Zhruba pět dalších „tutovek“ vychytává opět Róza a několik dalších střel letí jen těsně vedle branky. A vzápětí zase! Tyčka! Teď měl náš tým skutečně kliku jak od blázince. A je tady konec poločasu. Bohužel, záhy po přestávce poločasu inkasujeme, i přes velkou snahu výsledek ubránit. Stále však držíme nadějný výsledek 1:1. Je jasné, že nás čeká ještě dalších 7 dramatických minut. Ve druhém poločase je scénář stále stejný – soupeř útočí, my hrozíme z rychlých brejků. Každá z hráček se vydává ze všech sil a na lavičku náhradníků usedají zcela vyčerpané, aby zmobilizovaly poslední zbytky sil. Do konce zápasu zbývá poslední minuta a schyluje se k poslednímu útoku soupeřek – po křídle uniká jedna z hráček, napřahuje…a její zblokovaná střela pomalu skáče za Rozinina záda. Hned vzápětí rozhodčí ukončuje zápas. Je nutno říci, že jsme podali takticky velice vyspělý výkon a jen smůla nás připravila alespoň o bod do tabulky. První zápas tedy 1:2.
Do druhého zápasu nastupujeme proti Unhošti, která roznesla v minulém zápase své soupeřky 7:0, což budí respekt. Jejich tým se hemží skutečnými individualitami a je jasné, že nás čeká velice těžké utkání. Naordinovaná taktika zůstává stejná, avšak bere zasvé hned zkraje zápasu, kdy naši nedůraznost v obraně trestají soupeřky hned třemi góly a sráží nám sebevědomí k bodu mrazu. V průběhu zápasu se prakticky nedostáváme z vlastní poloviny a branku ohrožujeme pouze několika nesmělými pokusy. V průběhu druhého poločasu inkasujeme ještě třikrát a zápas tedy končí 0:6 a my si připisujeme druhou porážku. Musíme však uznat, že soupeř byl nad naše síly a předčil nás ve všech herních činnostech. V tomto momentě víme, že postup do celostátního finále je utopií, takže si poslední dva zápasy můžeme užít a nemusíme se strachovat o výsledky.
Ve třetím zápase nastupujeme proti družstvu z Dobříše, které doposud stejně jako my nezískalo ani bod. Od začátku je jasné, že to nebude nic pro slabé povahy. Během tří prvních minut dvakrát inkasujeme a vypadá to opět na debakl. V pravou chvíli se však probouzí Klárka, která svým hattrickem během dvou minut otáčí skóre ve prospěch našeho týmu – 3:2. Když přidá další gól na 4:2 Anička, vypadá to, že je rozhodnuto. Ale tento zápas má parametry přestřelky z Divokého západu, protože hned nato soupeř střílí kontaktní branku na 4:3 a do konce zápasu zbývá jedna minuta. Dobříšský trenér si bere time-out a také my se radíme, jak nejlépe dovést zápas do vítězného konce. Bohužel, ihned po time-outu vyrovnává tvrdou střelou soupeřovo křídlo a co hůř, druhým gólem stejná hráčka posílá půl minuty před koncem dobříšský tým do vedení. Teď už v našem týmu živí naději jen ti největší optimisté, ale deset vteřin před koncem vše bere do svých rukou Klárka a individuální akci zakončuje tvrdou ranou pod břevno a zápas končí 5:5. Ufffffff! První bod je doma!
Poslední zápas proti Kozám hrajeme jako pokropeni živou vodou a předvádíme totální florbal. Zápas se brzy stává one-woman show, hádejte koho? Samozřejmě Klárky, která povzbuzena z předchozího zápasu přidává jednu branku za druhou a společně s Aničkou nedávají Kozám šanci ani zamečet. V tomto momentě jsme trošku povolili v defenzivě, čehož Kozy dokázaly několikrát využít, ale jak praví klasik – vždy musíš dát alespoň o gól víc než soupeř a s tímto heslem na paměti jsme dohráli poslední utkání ve skupině a zvítězili 8:3.
S jednou výhrou, jednou remízou a celkovým skóre 14:16 jsme obsadili páté místo z deseti týmů. Ale to nejlepší si musíme nechat na závěr – do All star týmu turnaje se z našeho družstva dostaly Róza s Klárkou, a to jako nejlepší gólwoman a nejlepší hráčka v poli. Jako hlavní kouč jsem na všechny své svěřenkyně náležitě hrdý a gratuluji jim k předvedeným výkonům. Krajskému finále a florbalu zdar! (sč)
Sestava: Róza Chvancová – Klárka Blaškovanová – Anička Kalistová – Sofi Daňová – Bára Kuželová – Lucka Davidová – Viki Lukander – Nela Radilová