PRVŇÁCI, PÁŤÁCI A JOSEF LADA

Další setkání prvňáků s páťáky proběhlo na společném výletě do Prahy, kam se obě třídy vydaly na výstavu s názvem „Sedmičky Josefa Lady“. Josef Lada byl nejenom významný český malíř, jehož obrázky nás provázejí od dětských knížek, ale kromě toho se zapsal i do české literatury knihami Mikeš, O chytré kmotře lišce, Bubáci a hastrmani nebo Nezbedné pohádky. Celá expozice byla umístěna v prostorách Tančícího domu, takže kromě výtvarného umění se děti seznámily i s moderní architekturou hlavního města. Součástí výstavy byly také Ladovy kostýmy z filmových pohádek nebo věrná kopie Ladovy pracovny.
V průběhu výstavy si páťáci rozdělili malé kamarády a pomáhali jim se vším, od oblékání až po čtení popisků, včetně čtení knížek v čítárně. V době, kdy prvňáci svačili, si páťáci odběhli k nedalekému kostelu sv. Cyrila a Metoděje, kde se v době protektorátu skrývali čeští parašutisté . Ale to je zase úplně jiná kapitola…
Po návratu do školy se obě třídy s Josefem Ladou setkali opět – děti se seznámily s moderní autorskou pohádkou, četly si ukázky z knihy Mikeš a ve výtvarné výchově zkoušely domalovat jeho obrázky.
Celý výlet byl velice inspirativní a přínosný. Pokud máte Josefa Ladu rádi a chtěli byste se o něm dozvědět více, určitě se do Tančícího domu vydejte.